August 14, 2022


Güneş Paneli Hesaplama programı güç akü kapasite

Girilen Bilgiler doğrultusunda enerji ihtiyacınıza uygun fotovoltaik sistemi hesaplar. Güneş paneli hesaplama programı ile kullanılacak bir güneş paneli bilgisini ve toplam güneş paneli adedini girerek toplamda sistemden elde edilecek gerilim, güç, verim vb. bilgiler elde edilmektedir.

Güneş enerjisi sonsuz ve tükenmeyen bir enerji kaynağıdır, dolayısı ile bedavadır. Güneş enerjisi, saf bir enerji türüdür. Gaz, karbon monoksit, duman, toz, kükürt veya radyasyon gibi zararlı maddeleri yoktur. Güneş, tüm dünya ülkelerinin yararlanabileceği bir enerji kaynağıdır. Bu sayede ülkelerin enerji açısından bağımlılıkları ortadan kalkacaktır. Güneş enerjisinin bir diğer özelliği, hiçbir ulaştırma harcaması olmaksızın her yerde sağlanabilmesidir.

Güneş Panelleri (Fotovoltaik) (PV), güneş enerjisini elektrik akımına dönüştürme teknolojisidir. Silikon gibi bazı yarı iletken materyallerden oluşan sistemlerdir. Güneş Paneli modülleri, fotovoltaik ilkeye dayalı olarak çalışırlar, yani üzerlerine ışık düştüğü zaman güneş enerjisini doğrudan DC elektrik enerjisine dönüştüren yarı iletken malzemeden oluşur. Elektrik üreten güneş enerjisi panelleri enerjisinin kaynağı, yüzeyine gelen güneş ışığı yani fotonlardır.

Güneş Panelleri, güneşten gelen bu ışığı günümüzde %15-%20 arasında bir verimle elektrik enerjisine çevirebilmektedir. Güç çıkısını artırmak amacıyla çok sayıda güneş hücresi birbirine paralel yada seri bağlanarak bir yüzey üzerine monte edilir, bu yapıya güneş paneli (fotovoltaik) modül adı verilir. Güç talebine bağlı olarak güneş panelleri (PV) birbirlerine seri ya da paralel bağlanarak birkaç Watt’tan megaWatt dediğimiz yüksek kapasitelere kadar sistem oluşturmak mümkündür.

Program İçin Neler Gerekli?: .Net Framework 2.0

Boyut: 153 KB

Dil: Türkçe

Lisans: Ücretsiz

Hemen indir

2011 Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunu.

6 Yorum yapıldı

 • huseyin
  20 Kasım 2012

  Programı incelemek istedim.

 • 20 Mart 2013

  incelemek için

 • drcx
  17 Ağustos 2013

  Programı incelemek istedim.

 • kazım
  25 Eylül 2013

  programı incelemek istiyorum

 • mehmet
  1 Mart 2014

  program ilgimi çekti

 • 18 Mayıs 2016

  super bir bilgi

"Güneş Paneli Hesaplama programı güç akü kapasite" İle İlgili Yorum yapın

DMCA.com Protection Status