August 10, 2022


Genişletilmiş Türkçe Q Klavye

genisletilmis-turkce-q-klavye-indir-azeri-turkmen-vs-harfleriGenişletilmiş Türkçe Q Klavye, Türk alfabesini göz önünde bulundurarak, diğer Türk alfabesini kullanan Türk devletleri ile ortak bir bağ kurarak hazırlanmış bir Q klavyedir. Azerbaycan Türkçe alfabesinde bir kaç harf fazladır ve bunu şuan ki klavyelerde bulmak zordur. Genişletilmiş Türkçe Q Klavye ile hem Türkçe alfabesini ön planda tutarak diğer Türkçe devletlerinin harflerini de uygun bir şekilde klavyeye yerleştirmiş bir sistemdir. Türk dillerine merakınız varsa ve ilgi duyuyorsanız Genişletilmiş Türkçe Q Klavye ile diğer ek harfleri kullanabilirsiniz.

Sadece Azeri alfabesi değil mesala Türkmenler kendi dillerinde olmayan üç harfi çıkararak beş tane harf eklemişlerdir. Azeri, Türkmen ve diğer Türk alfabesini kullanan devletlerin alfabelerini ortak bir klavye de toplamıştır. Özellikle son zamanlarda şapkalı ünlülerin kaldırılması ile Türk alfabesinin büyük bir yara aldığını düşünüyorum. Şapkalı ünlülerin kaldırılması bazı kelimelerin okunuşunda ve anlam bütünlüğünde sorunlar meydana getirdiğini düşünüyorum. Bu klavye ile Â, Û, Î şapkalı ünlüleri de bulacaksınız.

Genişletilmiş Türkçe Q Klavye F ve Q klavyelerin düzenini bozmadan bu ek harfler uygun bir şekilde yerleştirilmiştir.

Genişletilmiş Türkçe Q Klavye programın kurulumu ve kullanımı

Programı Kurmak İçin “Setup” yazan uygulamayı tıklayın.

Daha sonra Denetim Masasından “Bölge ve Dil Seçenekleri” içerisinde Klavyeler seçeneği ile programın kurulup kurulmadığını kontrol edebilirsiniz.

“Düzenleyici” yazan program ise kendi klavye düzenini geliştirmek isteyenler içindir ve tamamen yasal olup Microsoft tarafından ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Dosya İçerisindeki “Ortak Bayrak – Ortak Alfabe” makalesini, harflerin doğru kullanımı için mutlaka okuyun!

Boyutu: 10.3 MB

Lisans: Ücretsiz

Dil: Türkçe

Sistem: Windows 8, 7

Üretici: Deniz Karakurt

Hemen indir

2011 Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunu.

İlk Yorumu Siz Yapın

"Genişletilmiş Türkçe Q Klavye İndir – Azeri, Türkmen vs Harfleri" İle İlgili Yorum yapın

DMCA.com Protection Status