August 15, 2022


AMD Ryzen işlemciler için özel olarak tasarlanmış, işlemci performansını artırmak için çekirdek hızaşırtma, voltaj ayarlama, sıfır çekirdek devre dışı bırakma ve daha fazla araçlar sunan ücretsiz bir işlemci hızlandırma programıdır. AMD Ryzen satışa sunuldu ve AMD Ryzen hızaşırtma yardımcı programı ile dikkatleri üzerine çekti. Özellikle CPU sıcaklık sorunlarını düzeltme konusunda yardımcı olacaktır.

AMD Ryzen Master hızaşırtma yazılımının son güncelleme sürüm 1.0.1 nihayet yayınlandı. AMD Ryzen CPU sıcaklığını önceki sürümlerden daha gerçekçi olarak göstermeye başlayacak. Birçok kullanıcı, Ryzen 7 1800X, 1700X ve 1700 CPU’ların boşta kaldıklarında 60C ila 70C derece arasındaki sıcaklıktan rahatsız olmuş durumda. Ancak, fan politikası için tCTL ofset sıcaklığı kullanması nedeniyle sıcaklığın doğru bir şekilde raporlanmadığı ortaya çıktı. Sıcaklık değerini, gerçek junction sıcaklığından genellikle 20C daha büyük gösteriyor.

AMD Ryzen Master

AMD’nin kendisi tarafından tasarlanan AMD Ryzen Master uygulaması, yeni çıkan AMD Ryzen yongasetinin işlemci parametrelerini değiştirerek daha iyi performans ve sıcaklık sorunlarını düzeltmeyi mümkün kılıyor.

Sistem performansını istediğiniz şekilde kontrol etmeyi sağlamaktadır. AMD işlemcilerin Ryzen yongaseti performansını ayarlamaya izin veriyor, ancak hızaşırtma potansiyeli sistem yapılandırmasına (yani anakart tipi, işlemci, vb.) bağlıdır. AMD Ryzen Master programı, overclock marjından yararlanma ve hesaplama hızını artırmak için bazı parametreleri ayarlama fırsatı sunuyor.

AMD Ryzen Master kontrol panelinde pek çok ayarlama seçenekleri var. Zarif görünümlü bir hız ölçer, Ryzen yongasının en yüksek hızını gösterir. Hem hızı hem de sıcaklığı gösterecektir. Saat hızlarını minimum 3.00 GHz ve maksimum 6.375 GHz’de ayarlayabilirsiniz. Ancak bu çoğunlukla elde ettiğiniz SKU’ya ve kullanılan soğutmaya bağlıdır. Ryzen çipiniz için beş adete kadar özel profil kaydedebilirsiniz.

Programı kullanmadan önce herhangi bir işlemcinin orijinal özelliklerde çalışacak şekilde tasarlandığını göz önünde bulundurarak ayarlamalar yapmanızı tavsiye ederiz. Bu nedenle, (AMD tarafından sağlanmış olmasına rağmen) hızaşırtma yazılımını kullanmak, işlemci ve bellek veya anakart gibi diğer sistem bileşenlerinin zarar görmesi ve olası bir garantinin geçersiz kılınması gibi bazı riskleri beraberinde getiriyor.

AMD Ryzen Master, CPU’yu ek sistem performansı sunacak şekilde ayarlayabilir. Çekirdekleri devre dışı bırakabilir ve her çekirdek için ayrı hız değerlerini değiştirebilirsiniz. Ayrıca, uygulama farklı CPU voltajlarıyla deneme yapmanıza ve stok değerinin üstünde veya altında CPU hafıza saatlerine ayarlamalar yapmanıza olanak tanır.

AMD Ryzen Master, işlemcinin tüm çekirdeklerinin bir listesini görüntüler ve CPU sıcaklığı ve tepe hızı ile ilgili gerçek zamanlı bilgileri gösterir.

AMD Ryzen Master programı Windows 10, 8, 7 sistemleri ile uyumludur ve yaklaşık olarak 35 MB dosya boyutuna sahiptir.

Hemen indir

2011 Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunu.

İlk Yorumu Siz Yapın

"AMD Ryzen Master İndir – İşlemci Performansını Artırma ve Hızlandırma Programı" İle İlgili Yorum yapın

DMCA.com Protection Status