June 20, 2018

Sponsorlu Bağlantılar

Yeni Evlenecek Çiftler İçin Tavsiyeler.

Günümüzde artık çoğu evlilikler yeterince düşünülmeden yapılıyor. Evlenecek çiflerin birbirlerini tanımaları çok önemli. Yeni evlenecek çiftler için bazı tavsiyelerimiz olacak. Gerçekten bu tavsiyelere önem göstermenizi rica ediyoruz. Umarız mutlu evlilikler yaşarsınız.Yeni evlenecek erkek ve bayanlar için Önemli Tavsiyeler.

Sponsorlu Bağlantılar

Yeni Evlenecek Çiftler İçin Öneriler

Uzmanlar yeni evlenecek çiftler için, evlilik döneminde sorun yaşamasınlar diye önerilerde bulundular. Evlilik, yeni bir hayata başlamaktır. Güzel ama karmaşık, tatlı ama zordur. İnsanın tanımadığı biriyle uzun bir yolculuğa çıkması, değişik mizaçlarla bir arada yaşaması elbette kolay değildir. İşte size sunduğumuz bu reçete ne yapması gerektiğini henüz bilemeyen yeni evliler için: Bekârlığa ‘elveda’ deyin Her şeyden önce bekârlığa zihnen veda edin. Yeni bir hayata başladığınızı unutmayın. Bekârlık günlerinizdeki ‘nerde akşam orda sabah!’ sayfasını kapatın. “Bekârlık sultanlıktır.” yerine “Evlilik sultanlıktır.” cümlesini koyun.Sağlam bir iletişim: Eşinizin vücut dilini öğrenin. Jest ve mimiklerini doğru anlamlandırın. Sağlıklı bir iletişim kurun. Konuşmaktan ve medeni ölçüler çerçevesinde eşinizi kırmadan tartışmaktan korkmayın. En kötü şey suskunluktur. Sizi rahatsız eden şeyler biriktiğinde farkına varmadan bir volkan gibi patlayabilirsiniz.

Nezaketi elden bırakmayın

Nazik, kibar, anlayışlı, saygılı ve ağırbaşlı olun. Basit işlerin hesabını yaparak basit düşünmeyin. Nezaket insana, kabalık ise taş ve kayaya yakışır. Tartışsanız bile mutlaka barışacağınızı, zaten barışmanız gerektiğini asla unutmayın.

Eşinize zaman ayırın

Mümkün olduğunca eşinize zaman ayırın. Evde beraber olduğunuzda zamanınızı TV ya da bilgisayar başında geçirmeyin. Aynı çatı altında iki yabancı insan olmayın. Bilhassa hobileriniz uğruna eşinize olan ilginizi ve dolayısıyla mutluluğunuzu gölgelemeyin.

‘Niye evlendim ki!’ denmez

Evliliğinizde karşılaştığınız problemlerden dolayı pişmanlık göstermeyin. ‘Sanki neden evlendim!’ diye eşinize karşı sesli düşünmeyin. Her evlilikte ufak tefek sıkıntılar olur. Önemli olan o sıkıntı engellerine takılmadan atlamaktır. İdeal evlilik hayallerine takılıp kalmayın. Dünyanın ve ülkenin bu kadar sıkıntısı içinde “tartışmasız” evlilik olmaz. Her evlilikte bunlar olur. “İdeal” diye düşünülen çiftler bu krizlerde manevra kabiliyeti yüksek, özür dileyebilen, küçük şeylere takılmayan ve affedici olan çiftlerdir.

Sabırlı olun

Evlilikte mutluluğun yolu sabırdan geçer. Ne var ki, gençler evlenir evlenmez mutluluk ülkesine uçmak istiyor. Önlerine çıkan küçük bir pürüzde elleri ayaklarına dolaşıyor. Oysa demir, ateşte dövülmeden şekil almaz. Meyve güneşte yanmadan olgunlaşmaz.

‘Zor insan’ olmayın

Kimi eşler kolaydır. Yaratılıştan neşeli ve mutludur. Mutlu oldukları için eşlerini de mutlu ederler. Fakat bazılarını mutlu etmek kolay değildir. “Ben zor bir insanım.” deyip işin içinden çıkmak hüner değildir. Hüner, kolay yaşanılan insan olmaktadır.

Özveri tek taraflı olmaz

Eşiniz mutluluğunuz için ne kadar özveride bulunuyorsa siz de bir o kadar fedakârlıkta bulunun. Fedakârlığı hep karşıdan beklemek bencilliktir. Bencillikse mutluluğu zedelemekle kalmaz, zamanla fedakâr eşi de bıktırır.
Eve ‘dert’ getirmeyin

Şayet aileleriniz problemlerinize çözüm üretmek yerine olayları daha da büyütüp eşinizle aranızı açıyorlarsa ailelerinizi problemlerinizden uzak tutun.

Evlilik ruhunu oluşturun

Mutluluk ruh gibidir. Ruh bedene girmeden beden canlanmadığı gibi; mutluluk ruhunun olmadığı evlilikler de cansızdır. Evin eşyalarına bile bir yabanilik siner. Eşinizi mutlu etmeye çalışın ki, o da size mutluluk olarak geri dönsün.

Yeni Evlenecek Çifler İçin Öneriler

En ekonomik şekilde mutlu bir evlilik yapabilmek için tavsiyelerime kulak vermenizi öneriyorum.

 1. İlk olarak mutlaka düğün tarihinin yaz ayları olarak seçilmemesi gerekiyor. Nedense ülkemizde sadece yaz ayları evlenilir diye anlamsız bir gizli kural var. Bunu fırsat bilen mobilyacı, beyaz eşyacı, davetiyeci vb. esnafı da fiyat kırmadığı gibi anormal taleplerde bulunabiliyor. Bütün bu satıcı takımı hatta düğünün yapılacağı yer de dahil olmak üzre hepsi yaz aylarında tok satıcı konumundadır. Bahar ve kış aylarında ise tam tersi hiç para girişi olmadığı için yazın istedikleri fiyatların yarısına istediğiniz malı satın alabilirsiniz. En basiti Siteler, Modoko, İnegöl vb. tarzı popüler mobilya üreticileri kışın genelde sinek avladıkları ve paraya ihtiyaçları oldukları için istediğiniz pazarlığa gelebilirler. Aynı şey düğün salonları için de geçerli, yaz için en az 2 ay öncesinden rezervasyon yapılabileceği gibi korkunç fiyatlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Yazın düğün yapmamanın tek dezavantajı balayına gidememek olabilir. Ama onda da kışın 30-40 gibi fiyatlarla 1. sınıf tatil köylerinde kalabilme avantajınız var.
 2. Eğer kendi eviniz yoksa bir büyük sorun da orada yaşanacak. Özellikle şu an İstanbul’da resmen kira patlaması yaşanıyor. Trafikten dolayı herkes merkezi yerlere rağbet edince kiralar uçmuş durumda. Beşiktaş, M.Köy, Şişli falan gibi yerlerde en dandik evleri 700-750’den aşağı bulmanız mümkün değil. Üstelik korkuç depozito ve emlakçı komisyonlarını söylemiyorum bile. Eylül ayı ile birlikte üniversite öğrencileri ve tayin olan memurlar ev talebini anormal bir seviyeye çekti. Deprem yönetmeliğinden sonra eskisi gibi apartman da dikilemediği için ev sahipleri abarttıkça abartıyor. Eğer imkanınız varsa bu aşamada en makulu ev almak gibi gözüküyor. Şu ana peşin para her kilidi açacak durumda.
 3. Yapılan en büyük hatalardan biri de evlilik alışverişlerine kadınlarla birlikte çıkılmasıdır. Nedense bütün kadınlar satıcıların yalanlarına anında inanıp daha ilk gördükleri ürünü anında ne kadar çok beğendiklerini söylerler. Uyanık satıcılar da orada sizin üzerinize oynayıp malını en pahalı fiyattan satmaya çalışır. Maalesef erkekler de gurur meselesi nedeniyle kurbanlık koyun gibi paşa paşa ödemeyi yapmak zorunda kalır. Siz siz olun mutlaka önce alınacaklarla ilgili bir ön araştırma yapın ve kadınlarla mağazaya gittiğiniz zaman alışverişi yapmayın. Müstakbel eşinize birkaç alternatifi gösterip bir süre sonra satıcı sizi unutunca pazarlık yaparak satın almaya çalışın. Ve asla ve asla hiçbir satıcıya evleneceğinizi söylemeyin. Kendi evinize yeni eşya alıyormuş falan gibi davranabilirsiniz.
 4. En önemli altın kurallardan biri de müstakbel eşinizden ve ailesinden gelecek talepleri frenlemenizdir. Evlilik aşamasında kızlar ailelerinin de dolduruşuyla inanılmaz isteklerde bulunurlar. En yakın aileler ya da kızlar kendi aralarında bu konuda aşırı bir rekabette bulundukları için sürekli çevrelerine hava atmak isterler. Burada önemli olan eşinize önemli olanın gereksiz harcamalar değil evlendikten sonra mutlu bir hayat yaşamak olduğunu anlatmaktır. Özellikle evlilik arefesindeki kızların bunu anlayabilmeleri çok zordur ama denemkten vazgeçmeyin ve kesinlikle size mantıklı gelse bile her talebini yerine getirmeyin. Eşinizin her istediğini yaparsanız hem onu mutlu edemediğiniz gibi hem de yüksek bir fatura ve hiçbir zaman bitmeyecek taksitlerle karşı karşıya kalırsınız. İstisnasız bütün kadınlar ne istediklerini ve neyle nasıl mutlu olacaklarını bilmedikleri için siz daima kendi bütçenize göre hareket edin. Eğer istediklerinin tamamını değil de 5’te birini alırsanız aldıklarınızla mutlu olma şansı daha fazladır. Kadınlar erkeklerden sürekli isteklerde bulunmalarına rağmen her istediklerini yapan erkeklerden hoşlanmazlar. Böyle de garip bir durum var!!
 5. Eğer illa düğün yapacağım diyorsanız ve zarar etmek istemiyorsanız burada da çok dikkatli olmak zorundasınız. Düğünlerde genel ortalama yakın akrabalar dışında gelen her iki kişiden biri çeyrek altın takar. Bu da kişi başına 16 milyon TL gelir demektir. Bu fiyatın üzerinde anlaşacağınız her düğün salonu, restaurant vb. için zarar etme ihtimali çok yüksektir. Yakınlardan gelen takıların daha değerli olacağı düşünülürse bu tutar bir miktar yukarı çekilebilir. Başta da dediğim gibi yaz aylarında düğün yapmazsanız çok daha karlı çıkma ihtimaliniz var.
 6. Bütün bu ön hazırlıklardan sonra esas terörle düğün günü karşılaşıyorsunuz. Düğün gününe çok ciddi organizasyon yaparak beleşçilere avantajlara para kaptırmamak gerekiyor. Hiçbir emek karşılığı olmadan yapılan bu soygun üst üste konulunca ciddi rakamlara ulaşılıyor. İlk olarak yakın arakadaşlardan gözüpek en az 3-4 kişiyi düğün günü boyunca yanınızdan ayırmayın. İlk durak berber. Kesinlikle berbere gidince damat traşı istiyorum deme gafletinde bulunmayın. Yüzünüze süreceği 2-3 gram pudra için en az 30-35 milyon fazla ödemek zorunda kalırsınız. Diğer tehlikeler de kız alma, araba süsletme, fotoğraf çekimi vb. işlemlerinde yaşanıyor. Bazı adetleri yerine getirmekten kaçamazsınız. En azından kız tarafının yakınlarına çeşitli vesilerle bahşişler dağıtmanız gerekecek. Önemli olan yolda arabalara atlayan çocuklar, kuaförün çırağı, fotoğrafçıda çalışanlar vb. gibi kişilere karşı para kaptırmamak. Kesinlikle “ne olacak canım hayatta bir gün evleniyorum” diye düşünmeyin, kimse enayi değil. Buralarda arkadaşlarınız devreye girip sürekli para isteyenleri kovalayabilirler. Sizin de herhangi birşeyden çekinmenize gerek yok. Ben kız almak için kuaföre gittiğimde kuaförde çalışan biri benden 100 dolar bahşiş istedi, orada yere indiriyordum adamı. Neyse ki bizim elemanlar da devreye girip hadiseyi yatıştırdılar ve beş kuruş para vermedim. Hayatımda bir daha görmeyeceğim ve bana hiçbir faydası olmayaca bir adama para vermem büyük enayilik olurdu.
 7. Düğün konvoyu boyunca da birkaç arabanın sürekli sizi takip ederek yolbağı yapanlara karşı mücadele vermsi gerekiyor. Burada da 500 bin, 1 milyon luk küçük zarflarla durum idare edilebilir. O çocuklar zarfları açana kadar siz basıp gidersiniz. Esas olay düğün salonunda; burada sizi soymak için bekleyen onlarca garson ve çalgıcıyla karşı karşıyasınız. Bir yol aile büyüklerinden ya da arkadaşlarınızdan birinin bahşiş konusunda baştan garsonlarla konuşarak pazarlık yapması olabilir. Bence hiç vermemek en iyisi ama az bir tutarı garsonlar için ayırabilirsiniz. Salonda kaçamayacağınız tek nokta pasta kesilirken verilen bahşişler oluyor. Maalesef bütün gözler üzerinizdeyken ve yalnızken yakalandığınız için “bıçak kesmiyor” gibi iğrenç yalanlara boyun eğmek durumunda kalabiliyorsunuz. Bunun haricinde kesinlikle düğün zamanı üzerinizde para taşımayın. Zira ortam içinde gaza gelip oynarken falan çalgıcılara para kaptırma riskiniz var.

Sonuç olarak, kendi yakın arakadaşlarınız ve kız tarafının yakın akrabalarına işin doğası gereği bir miktar para ayırabilirsiniz ama dikkatli olun ve asla düğün fırsatçılarına taviz vermeyin. Ve unutmayın ki en önemlisi, evlendikten sonra mutlu ve huzurlu bir aile ortamını yakalayabilmektir. Düğün öncesi sizin ve ailenizin bütçesini aşarak yapacağınız her harcama evlendikten sonra sizi daha çok sıkıntıya sokacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl Buldular?

evlenecek çiftlere tavsiyeler, yeni evliler nasıl korunmalı, yeni evli çiftler nasıl korunmalı, yeni evlenenler icin korunma yontemleri, yeni evlenenler nasıl korunmalı, yeni evli çiftlere öneriler, yeni evlenecek çiftler nasıl korunmalı, yeni evlenecek çiftlere öneriler, yeni evlenenlerin korunma yöntemleri, yeni evlenen çiftler nasıl korunmalı

3 Yorum yapıldı

 • Cevapla
  SEDAT
  23 Ocak 2011

  bastan sona kadar okudum gerçekten çok mantıkl bır yazı ben cok akıllıyım dıye gecınırdım ama bu yazıyı okuduktan sonra aklım basıma geldı. özellıkle de bahşiş olayında :)) yanıma 3 arkadasımı koruma olarak alıcam :)) bu arada seneye evlenıyorum ınnsallah..

 • Cevapla
  tuğba
  11 Haziran 2010

  ben 2 yıllık evliyim burda yazılan şeylerin hepsini biz yaşadık ve eşimle düğün sonrası çok fazla sorunlar yaşadık bitme noktasına kadar geldi. yeni evlenecekler; bunları lütfen ciddiye alın hepsi bitiyo ikiniz kalıyosunuz sonradan mutsuz huzursuz olmaktansa baştan biraz fedakarlı ve anlayışlı davranırsanız herşey daha mükemmel olacaktır.

 • Cevapla
  03 Mayıs 2010

  Öncelikle bu yararlı bilgi için teşekkür ederim. site içinde çok yaralı bilgiler var hazırlayanların ellerine sağlık.

ins { background: transparent; text-decoration: none; }