June 20, 2018

Sponsorlu Bağlantılar

Garnitür – İçki Servisinde Kullanılabilecek Garnitürler – Garnitür Çeşitleri

Sponsorlu Bağlantılar
Garnitür, içkiden sonra gelen ve kokteyli süsleyen tamamlayıcılardır. Kokteyllerin, tadını, kokusunu, rengini güzelleştirmek için kullanılırlar.

Garnitür Çeşitleri

1-Tatlı garnitürler

İsminden de anlaşılacağı üzere tatlılarda kullanılan garnitürlerdir. Kaymak, fıstık, ceviz, fındık, Hindistan cevizi, hakikî kremşanti, kestane ve meyvelerden hazırlanan salçalar, meyve kabuklarının tatlıda kaynatılmasıyla hazırlanan garnitürler renk uyumu ve lezzet düşünülerek uygun tatlıların yanına konabilir.

2- Tuzlu garnitürler

Tuzlu yemeklerde kullanılır. Genellikle et, balık tavuk v.s. yemeklerin yanında kullanılır.

Tuzlu garnitürlerin ekserisi sebzelerden hazırlanır. Kızarmış et yemeklerinin yanma kızarmış ve haşlanmış garnitürler konur.

İçki Servisinde Kullanılabilecek Garnitürler

Garnitür servisinde, aşağıdaki bilgileri göz önünde bulundurun.

 • Birçok içeceğin garnitürleri, klasikleşmiştir. Sadece güzel görünüşlü olmaları için, içeceklerin kendilerine uymayan garnitürlerle kombinlenmesine izin verilmemelidir.
 • Genel olarak garnitürler, zeytin, küçük limon, portakal kabuğu, arpacık soğan, kiraz gibidir.
 • En çok kullanılan garnitürlerden birisi, limondur. Sert içkilerle birlikte kullanılır. Sert içkilerin tadını yumuşatarak, ferah bir hava katar. Limonu, ince dilimler halinde keserek, bardak kenarında veya içinde kullanabilirsiniz.
 • Çok kullanılan garnitürlere örnek olarak, portakal ve mandalina da verilebilir. Bu garnitürler, taze olarak kullanılmalı ve dilimlenmiş olarak servis edilmelidir.
 • Limon ve portakal garnitür servisinde, dış kabuklar iki ila üç cm. uzunluğunda kıvrılarak soyularak servis edilir.
 • Kiraz, estetik yönü çok kuvvetli olması açısından, çok tercih edilir. Bardağın kenarına konulduğu gibi, kokteyl kirazı, içkinin içine de konulabilir.
 • Diğer garnitürlere örnek olarak; tuz, karabiber, toz ve pudra şekeri, taze krema ve süt, çekilmiş kahve, kakao, çubuk tarçın, karanfil, hindistan cevizi, bitter çikolata, küp ve talaş buz, kola ve gazozlar, kuruyemiş, meyve suları, taze meyvelerden elma, muz, çilek, üzüm verilebilir.
 • Garnitür malzemelerini bardağa yerleştirirken, çok büyük parçalar kullanmayın. Böylece, kokteyl çok daha rahat içilecektir.
 • Garnitür olarak servis edilecek maddeler, yenilebilir olmalıdır. Kabuklu meyve kullanılıyorsa, hijyene özellikle dikkat etmek gerekir.
 • Alkolsüz meyve kokteyli hazırlanacaksa, hazır meyve suları kullanılmamalıdır.
 • Kokteyl süslemelerinde kullanılacak portakal, limon, mandalina, muz, şeftali, kayısı, kiraz, çilek, ananas, kivi gibi meyveler, küp şeklinde kesilerek, küre yapılarak veya doğal halleriyle de servis edilebilir.
 • Bu bilgileri göz önünde bulundurarak, daha sağlıklı ve estetik içkiler servis edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl Buldular?

garnitr, garnitür çeşitleri, kokteyl garnitürleri, garnitür çeşitleri nelerdir, meyve garnitürleri, garnitürler

İlk Yorumu Siz Yapın

ins { background: transparent; text-decoration: none; }