June 20, 2018

Sponsorlu Bağlantılar

Tırnak Yeme Alışkanlığı – Tırnak Yeme Sorunu.

Tırnak yeme sorunu çocuk , yaşlı genç herkeste görülen bir sorun ve alışkanlık. Bazen farkında olmadan bile tırnaklarımızı yeriz.Bundan kurtulmak için bazı tavsiyelerimiz olacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak yeme alışkanlığı genellikle çocukluk yıllarında başlar.Tırnak yiyenlerin bir çoğunda ise bu alışkanlık 30-40 yaşlarına kadar sürmektedir.Bu kötü alışkanlıktan kurtulmak istiyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun…

Asabiyet,stres,endişe ve sıkıntı halinde oluşan tırnak yeme gibi alışkanlıklar bilinçdışı davranışlar olarak söyleniyor.Tırnak yeme alışkanlığının bilimsel adı ise ”onikofaji”dir.Tırnak yemek sosyal açıdan da pek hoş karşılanmamaktadır.Ayrıca yenen tırnakların çekici görünmediğini belirten araştırmacılar,bazı insanların ise tırnak yeme durumunu abartıp parmaklarını kanattıklarını ,tırnakları yemekten yok denecek kadar az tırnak kaldığını vurgulayarak,tırnaklarınızı yediğinizde tırnağınız ile ağızınızın arasında bakterilerin taşındığını,şeytan tırnağının koparıldığında da enfeksiyon kapma riskinin yüksek olduğunu söylüyorlar.Peki bu alışkanlıktan nasıl kurtulunur?

Tırnaklarınızın bakımını kesinlikle yapın ya da yaptırın.Temiz ve bakımlı eller çekici görünecektir.Eviniz de ya da çantanızda küçük bir manikür kiti bulundurun.Kırılan tırnağınız olduğunda ya da şeytan tırnağı çıktığında tırnaklarınızı yemeden düzeltebilirsiniz.Hafta da 1 kez manikür yaptırmaya çalışın.

Eczanelerde bulunan tırnak bakım ürünleri arasında tırnak yemeyi bıraktırıcı kremler,yağlar ya da cilalar bulunmaktadır.Bu ürünler sadece tırnak yemeyi engellemek için değil başparmak emmeyi bıraktırmak içinde kullanılıyor.Ürünlerin içerisinde bulunan kırmızı biber özü ürünün acı olmasını sağlıyor.

Tırnak yeme alışkanlığınızı unutmak için sürekli kendinizi oyalayacak birşeyler bulun.Mesela basit bir stres topu işinize yarayacaktır.Tırnaklarınızı yemek istediğiniz zaman bu topu elinize alın ve sıkmaya başlayın.Ya da dikiş dikme çizim yapma,örgü örme gibi el işleri de sizi meşgul edecektir.

Neden tırnak yemeye başladığınızı bulun.Genellikle stres,sıkıntı,korku ya da endişe neden olduğu gibi sadece 1 günde de bu alışkanlığı edinmiş olabilirsiniz.Eğer ne zaman ve hangi koşullarda tırnak yemeye başladığınızı bulduysanız bununla ilgili yolları da bulacaksınız demektir.

Her zaman strese karşı dirençli olamayabilirsiniz fakat başka uğraşacak şeyler bulabilirsiniz.İş yerinde çok fazla sıkıldıysanız kısa bir yürüyüş yapın ya da en azından 1 bardak su almak için yerinizden kalkın.Hissettiklerinizi kendinize yakın gördüğünüz biriyle konuşmak da iyi gelecektir.


Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl Buldular?

tirnak yeme nasil birakilir, tırnak yemek nasıl bırakılır, tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır

1 Yorum yapıldı

  • Cevapla
    kezban güleryüz
    08 Mart 2012

    kemirdikten sonra yutmuyor diye seviniyorduk biz de.

ins { background: transparent; text-decoration: none; }