April 23, 2018

Sponsorlu Bağlantılar

Sakızın Beyine Etkileri

Sakız  çiğnemenin beyne olumsuz etkileri nelerdir. Sakız çiğnerken hafıza kaybımı yaşıyorsunuz.Sakız çiğnemek ve zararları.

Bilim adamları yaptıkları araştırmada, sakız çiğneminin hafızaya iyi gelmediğini hatta kısa süreli hafızada bozukluklara yol açabileceğini gösterdi.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilim adamaları, özellikle sakızın etkisini incelemediklerini, konuşma süreci dışında, çiğneme gibi ağız hareketlerinin kısa süreli hafıza üzerindeki etkilerini test ettiklerini belirtti.

Sakız ve hafızayla ilgili daha önce yapılan bazı araştırmaları inceleyen bilim adamları, bu araştırmalarda kısa süreli hafızaya ilişkin yaygın testlerin kullanılmadığını, araştırmacıların daha çok sakız çiğnendikten dakikalar sonra ezber durumuna baktıklarını, bunun da uzun süreli hafızayı ilgilendirdiğini ifade etti.

Tadın etkilerini önlemek amacıyla şekersiz sakız kullanan bilim adamları, araştırmaya katılanlardan birkaç saniye gördükleri bazı harfleri hatırlamalarını istedi. Sakız çiğneyenlerin, çiğnemeyenlerden ortalama yüzde 10 fazla hata yaptığı görüldü.

Dikkat dağınıklığına kas hareketinin neden olup olmadığını doğrulamak için de araştırmacılar, katılımcılardan sakız çiğnerken masaya parmaklarıyla hızlı hızlı vurmalarını istedi ve aynı etkiyi tespit etti.

Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl Buldular?

sakızın zararları, sakızın faydaları ve zararları, sakızın fayda ve zararları, sakızın yararları ve zararları, sakızın faydaları, sakız faydaları ve zararları

İlk Yorumu Siz Yapın

ins { background: transparent; text-decoration: none; }