March 24, 2018

Sponsorlu Bağlantılar

Saç Yıpranması – Saç Yıpranmasına Bitkisel Çözüm.. Yıpranmış Saçlar için Doğal Çözümler

Erkek olsun kadın olsun saç yıpranması sorununu yaşıyor. Özellikle yaş ilerledikçe bu sorun daha çok ortaya çıkıyor.Bunun sonucunda da saç dökülmeleri başlıyor. Saçımızın yıpranmasını engellemek bizim elimde.Saçlarımıza iyi bakmalayız.Saç Yıpranması nasıl olur onu inceleyelim sonra Saç Yıpranmaına Bitkisel Çözümlerle devam edeceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Saç Yıpranması:

Saçların yıkandıktan sonra tekrar istediğiniz hali ve şekli alması zor olduğundan, bazen saçlarımızı yıkadıktan sonra çekeceğimiz zorlukları düşünür moralimizi bozarız.

Saç yıkamasında moral bozacak birkaç şeyi sayacak olursak, mat saçlar, kırık saçlar, saç dökülmesi, boyalı saçlar, ince telli saçlar… Kimyasal işlemler (boya, röfle, perma gibi) ve çevresel etkenlerin (hava kirliliği, su, rüzgar, güneş) saçı önemli ölçüde yıpratıcı etkileri vardır.

Saçlarımızda ortaya çıkan problemleri gidermek için saçlarımıza yıkamadan sonra vakit ayırmalı ve uygun ürünleri kullanarak saçlarımızın gün boyu maruz kaldığı yıpratıcı etkileri en aza indirmeliyiz.

Bu işlemler için doğru bakım kremlerini, malzemeleri tercih etmeliyiz.

Yıkama sonrası saç ürünleri, saç için nötr ve yumuşak bir ortam sağlar. Sonuçta saçlar sert durumlarından kurtulup yumuşak ve ipeksi görünüme kavuşurlar. Bazı saçlarda saç ürünleri kullanılmadığında saçlar güneş ışınlarını kolay geçirip cansızlaşırla ve matlaşırlar.

Saç kremleri dengeleyici ürünlerdir ve ürünlerin içindeki bazı maddeler emilirler ve saç tellerini nemlendirirler.

Sağlıklı ve canlı bir saça kavuşabilmek için, saç tipine göre doğru saç ürünü seçilmelidir. Saç ürününü seçerek dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de saç sorununun ne olduğunun bilinmesidir. Örneğin; kırılma, kepek, saç dökülmesi, yağlanma, kuruma.

Saçlarımıza uyguladığımız yanlış işlemler de saçların yıpranmasına yol açabilir. Örneğin, saçların yüksek ısıyla kurutulması veya şekillendirilmesi, saçların çok sıcak veya soğuk suyla yıkanması, aşırı jöle kullanımı, sık saç boyama, fazla güneşte kalma…

Saç Yıpranmasına Çözümler:

Kimyasal ürünler hayatımızı ne çok girmiş durumda. Bu aslında gelişen ve küreselleşen dünyanın en kötü oyunu bize. Ne kadar da çok sağlığımıza egemen olmuş durumda. İnsanlar sağlıklarına kavuşmak için aldıkları ürünlerde kimyasalların farkına varmıyor ve sağlığından oluyor. Kimyasal sağlık ürünlerinin de en çok zarar verdiği yer maalesef ki saçlarımız. Saç bakımımızı kimyasal ürünlerle yapmamalıyız. Bitkisel saç bakım ürünlerini tercih etmeliyiz. Eğer ki bitkisel saç bakım ürünleri kullanmazsak saçlarımızda. Sağlığımız açısından büyük sorunlara yol açabiliriz.

Günlük yaşantımızda bizi en iyi gösteren dış yapımız, saçlarımızın düzeni ve bakımıyla da doğru orantılıdır. Özelikle erkeklerdeki saç dökülmesi en büyük sorunlardan birisidir. Bitkisel saç bakım ürünleri ile ve evimizde kendimizin yapmış olduğu bitkisel tedavi yöntemleri saç bakımımız için en güzel ve uygun olan tedavi yöntemidir.

Bitkisel saç bakım ürünleri diye piyasada bulunan ürünleri alacağınız vakit dikkat edeceğiniz husus, Sağlık ve Tarım bakanlığından onayı olup olmamasıdır. Sağlığınıza ve özelliklede saç bakımınıza önem veren biriyseniz bu onayları kesinlikle es geçmeyin.

Evinizde yapacağınız bitkisel saç bakım tedavilerine gelince; aşağıda size tarif edeceğim bakım yöntemleri saç dökülmesi, saç yıpranmasına engel olurken, aynı zamanda saçlarınıza da fark edilecek şekilde dolgunluk katacak.

Protein Tedavisi:

İki yumurta,zeytinyağı, gliserin ve sirke ile rahatlıkla yapılacak olan bu bitkisel saç bakım tedavisi saçlarınızın sağlığını tekrar getirecektir.

İki yumurtayı öncelikle çırpın, ve içersine birer çorba kaşığı, zeytinyağı, gliserin, sirkeyi yavaşça ekleyip tekrar çırpın. Saçlarınızı öncelikle iyice şampuanladıktan sonra yaptığınız karışımı saçlarınıza sürün yirmi dakikaya yakın beklettikten sonra iyice tekrar yıkayın.

Size önerdiğim yukarıdaki karışımı yaptıktan sonra saçlarınızdaki etkisini göreceksiniz.

Artık kimyasal yöntemlerden ve dayatmalardan vazgeçin her şeyin doğalını ve organiğini tercih edin sağlığınıza kavuşun.

Saç Yıpranmasına Bitkisel Çözüm:

Zeytinyağıyla saç bakımı


1-Zeytinyağı saçları besler ama yıkarken yağı arıtmak için daha çok yıpratılır saçlar. Zeytinyağını vitaminle (panten evigen gibi) karıştırıp saç diplerine sürün. 1 saat sonra 1 yumurta sarısını çırpıp saç diplerine sürün. Köpürme özelliği olduğu için yumurta sarısı yağı kolayca arındırır. Biberiye, kekik ve ısırgan otu saç dökülmesini durdurur. Bir tutam kekiği bir litre su ile demleyip süzün. Sabah akşam saç diplerine parmak uçlarınızla masaj yaparak sürün. Mayıs papatyası saçları canlandırır, sarı papatya saç rengini açar. Saçınızı yıkadıktan sonra 2 litre suya yarım limon suyu katıp saçınıza sürerseniz, fazla yağlanmasını engeller.

2-200’er gram zeytinyağı (çok kaliteli, içmelik denilen) veya daha az asitli olan susam yağı ve çörekotu yağının içine, 30’ar gram defne yağı ve portakal yağı katıp şişeyi çalkalayın. Banyodan iki saat önce saç diplerine sürüp sıcak suda ıslatılmış bir havluya sarın. Portakal yağı, yağlı saçlara iyi gelir. Saçınız kuru ise onun yerine kayısı yağı kullanın. Bu uygulamayı haftada bir kere yapabilirsiniz. Aynı karışımın içine B ve E vitaminleri içeren ampul iğneler de kırarsanız, yağlarla birlikte bakım kalitesi artar. Eğer hücreler ölmediyse, genetik değilse, bakımsızlıktan dolayı dökülen saçları da yeniden canlandırır. Yağların temizliği zor olduğu için 4-5 kez yıkamak gerekebilir. Bu arada saç tekrar yıpranır. Bunun önüne geçmek için karışımın içine bir yumurta kırabilirsiniz. Yumurtanın beyazı gözenekleri sıkıştırır. Sarısı da içerdiği vitaminlerin yanında saçı yıkarken köpürtür ve temizliğini kolaylaştırır

3-Saç Toniği:


1 fincan kaynar su
1 çorba kaşığı badem yağı (veta keten tohumu yağı)
1 tatlı kaşığı polen (veya bal)
1 adet A vitamini kapsülü
1 adet E vitamini kapsülü

(Bu kapsülleri elde etme olanağı yoksa, yerine 1 tatlı kaşığı cevizyağı konabilir.)Tüm malzeme karıştırılır. Saçın dayanabileceği sıcaklık sağlanınca saç diplerine yedirilir. Isısını korumak için başa bir duş başlığı veya benzeri geçirilir. Isı saç diplerinin gözeneklerini açar, vitaminli sıvının cildin derinliklerine nüfuz etmesini sağlar. 20-30 dakika sonra saçlar ılık suyla çalkalanır ve doğal şampuan ya da sabun ile yıkanır.Etkiyi arttırmak için saç diplerine 2-3 dakika masaj yapılır. Saç diplerinde 10-15 dakika geçtikten sonra sıcaklık hissedilir.Kan dolaşımı hızlanır.

Saçlara Bakım; Tüm bedenimiz ve cildimiz gibi saçlarımız da yaşlanıyor. Üstelik bunun tek kanıtı tel tel düşen aklar değil… Ama neyse ki, özel formüller ve bakım sırlarıyla saçları da “daima genç” kılmak mümkün.

Zamandan nasibini sadece bedenimiz ve cildimiz almıyor. Saçlarımız da tıpkı onlar gibi yaşlanıyor. Ancak saçların yaşlanması denince aklınıza hemen beyazlanma gelmemeli. Yaşla beraber onlara sağlık kazandıran bazı yapı taşlarını kaybetmesi ve yıllar içinde yapılan işlemlerin olumsuz etkisi saçlara o sağlıksız görüntüsünü veren faktörlerin başında geliyor.

Saçlara bakım için “anti aging” son yıllarda sıkça duyduğumuz bir kavram. Genellikle 45 yaş üzeri için üretilen özel şampuan ve bakım ürünleri, saçlara kaybettiği gençliğini geri kazandırmayı hedefliyor.

Özellikle menopoz dönemi sonrasında, hormonal etkilerle saçlarda yaşlanma oldukça belirgin oluyor. Uzmanlara göre, menopozda vücudun kaybettiklerini yerine koymak amacıyla, doktor denetiminde yapılan takviyeler, saç sağlığı için de olumlu etkilere sahip. Ancak, tabii ki, siz işe fizyolojik yıpranmayla savaşarak başlayabilirsiniz. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi, sadece iç değil dış faktörler de saçın keratin ve pigment yapısını bozuyor. Bu noktada, saçları zarar veren kimyasal işlemlerden, UV ışınlarından, aşırı sıcak ve soğuktan korumak önem taşıyor. Ayrıca, saçları gençlik yıllarındaki gibi daima parlak ve ipeksi kılmak için kozmetik ürünlerden de yardım almanız mümkün.

Saçlara bakım yapmak için bu ürünleri deneyebilirsiniz:

M.Asam Saç Bakım Serisi: Güçlü bir antioksidan olan üzüm çekirdeği ekstresi içeriyor. Şampuan 29, maske 29 YTL.

Kerastase Biotic Serisi: Özellikle saç derisi üzerinde etkili. Aynı markanın gençlik bakımı yapan serisi de var. Şampuan 43, konsantre bakım ise 78 YTL.

Tresan Isırganotlu Şampuan: Isırgan otu özleri dökülmeyle savaşıyor ve saçlara parlaklık veriyor. 12,5 YTL.

Bioxcin Şampuan: Saç dökülmesini önlemek üzere formüle edilmiş ürün bitkisel özler içeriyor.

Pantene Provitamin Nem Serisi: B vitaminleri içeren seri saçları derinlemesine nemlendiriyor. Şampuan 5,39 YTL.

Beyazlayan saçlara öneriler

Saçlarımızın beyazlaması konusunda ne yazık ki hepimiz şanslı ve eşit değiliz. Bazılarımızda ilk beyaz tel ergenlikte ortaya çıkarken şanslı olanlarımızda ise 40 yaşından önce hiç beyazlama görülmüyor. Peki, ama saç neden beyazlıyor?

Uzmanlar bu sorunun yanıtını şu şekilde veriyor: “Saçlarınızın kökündeki pigment rezervleri tükendikçe beyazlama görülüyor ve sonuç olarak saç, gelişimi sırasında yeteri kadar pigment alamadığı için beyaz olarak uzuyor. Bu durum melanositler tarafından üretilen melaninin tamamen yok olması ya da azalmasının doğal bir sonucu.”

Eğer saçlarınızın ağarmasını hiç komplekse girmeden kabullenmeye niyetliyseniz bakımlarını da ihmal etmemelisiniz. Çünkü beyaz saçlar çok daha fazla özen ve bakım istiyor.

Saç bakımı için bu ürünleri deneyebilirsiniz:

Özellikle son yıllarda kullanılan bitkisel formüllü doğal saç boyaları saçlarınıza ve sağlığınıza zarar vermeden istediğiniz saç rengine kavuşmanıza imkân tanıyor. Bunlar beyazları kapatmak için de ideal.

Schwarzkopf Palette: Portakal özleri içeren kalıcı krem boya 7 YTL.

Garnier Nutrisse: Doğal meyve özleri içeriyor ve saça zarar vermiyor. 6.95 YTL

Organic Colors: Organik özellikteki boyayla saçlarınız yıpranmıyor ve beyazlar tamamen kapanıyor. 26 YTL

Tierra Saç Boyaları: 55 farklı rengi bulunan markanın formülünde aloe vera, E ve C vitaminleri var. 16.25 YTL

Phyto Color: Bitkisel özellikteki ürün saçlara boya sırasında bakım da yapıyor. 29.50 YTL

L’Oreal Excellence Creme: Krem boyanın önemli bir özelliği de evde uygulanmasının oldukça pratik olması. 12.50 YTL

Saç dökülmelerine “mitotik etki”

Restorex, aktif bileşeni “Mineral-Peptide Complex” sayesinde; saç köklerindeki hücre metobilizmasını harekete geçiriyor ve bu mitotik etki olarak tanımlanıyor. Mitotik etkinin direkt olarak saç yapımından sorumlu hücrelerin üretimini tetiklediği ve saç dökülmesine engel olan proteinleri artırdığı söyleniyor. Ezcanelerde bulabileceğiniz ürünün serum ve şampuandan oluşan seti kampanya dahilinde 65 YTL.

Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl Buldular?

saç yıpranması, saç yıpranmasına çözüm, saç yipranmasina ne iyi gelir, saç yıpranmalarına karşı, saç yıpranmasına doğal çözüm, saç yıpranmasına bitkisel çözüm, saç yıpranması için bakım, saç yıpranmalarına bitkisel çözüm, yıpranmış saç bakımı, saçın yıpranmasını önlemek için

9 Yorum yapıldı

 • Cevapla
  Rengin
  14 Mart 2017

  Merhaba bayanlar, zigavus un argan şampuanı ve argan serumu sadece 2 bakım .Eczane tavsiyesi üzerine aldığım ve uzn zamandır kullandığım bir ürün.Denemeyen arkadaşlar varsa mutlaka deneyin derim.

 • Cevapla
  Yasemin
  12 Ekim 2016

  Ben kimyasallarla yıprattım 🙁 Perma yaptırmıştım, permayı uzatıp kestirip dipten çıkan saçlarıma boya yaptırdım. Saçlarım iyice keçeleşti ve dipten çıkanlarda sağlıklı olmadı. Ama artık onarmaya başladım. Doğal keratin kullanıyorum memnunum. Keratin iksir diye bir şey var çok iyi etkisini gözle görülür şekilde hissetmeye başladım. Ama bunun dışında lİkid keratin şampuan ve maskesini kullanıyorum. Keratin proteini şart gerçekten yüklemek gerekiyor saça.

 • Cevapla
  Zeynep
  10 Ağustos 2016

  Yıpranmış saçlara en iyi çözüm doğal olan keratin bakımdır öyle zararlı kimyasal içeren tanınan markalara hiç güvenmiyorum içinde ne olduğu bile belli değil.O yüzden doğal keratin bakımı öneriyorum.

 • Cevapla
  03 Mayıs 2012

  bence iyi ama bu senin kararı ben biliyor kullandı iyide gedi seninki iyi olur merık etme

 • Cevapla
  aydan
  11 Aralık 2011

  bana çok iyi geldi tavsiye edyorum:D

 • Cevapla
  Menekşe
  29 Kasım 2011

  Arkadaşlar içinizde kellik giderici toz kulanan varmı fixplant markalı bir ürünü kuaförüm tavsie etti içinizde kulanan varmı? varsada tavsiye edermi benim saç ayrığında ciddi seyrelmeler var bu toz kelliği çok iyi kamuflaj ettiği söylendi lütfen acil..

 • Cevapla
  09 Haziran 2010

  gerçektende işe yarıyomu

 • Cevapla
  07 Mayıs 2010

  çok iyi bir şey bilgisi de çok iyi çok beğendim inşallah fayda eder çok iyiydi yapanlara teşekürler.

 • Cevapla
  07 Mayıs 2010

  çok iyi biryorum

ins { background: transparent; text-decoration: none; }