April 26, 2018

Sponsorlu Bağlantılar

Kepek kadın olsun erkek olsun herkesin sorunu. Kepeğe karşı en etkili ilaç ? Kepek neden oluşur ve kepeği önlemek için alınacak tedbirleri ve önlemleri beraber inceleyelim.Kepek temizlikten saçların bakımsızlığından,psikolojiden v.b. sorunlardan oluşur. Çevremizde birçok şeyin kepeğe yol açtığını unutmayınız.

İlk Önce kepek neden oluşur inceleyelim.

Sponsorlu Bağlantılar

Kepek Neden Oluşur?

Kepek iki nedenle ortaya çıkar. Öncelikle içsel nedenlerden bahsedebilirim. Bu nedenler; hormonal dengesizlikler, sağlık sorunları, fazla terleme, yetersiz temizlik, hijyen kurallarına uymama, alerjik hassasiyetler, yorgunluk ve duygusal strestir. Fazla oranda şeker, yağ veya nişasta tüketimi ve dengesiz beslenme de kepek yapar. Abartılı saç spreyi, saç jölesi veya saç jeli kullanmak, saç boya maddelerinin yanlış kullanımı, elektrikli bigudilerin yanlış uygulanması, soğuk hava ve kuru mekan sıcaklıkları, sıkı şapka veya eşarplar kullanmak, saçın seyrek yıkanması veya iyi durulanmaması, stres, panik ve tansiyon ise dışsal nedenler arasında yer almaktadır.

Kepek mevsime bağlı olarak değişim gösterir mi?

10 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlarda rastlanabilen kepek sorunu; saçın yeterli durulanmaması sonucu kafa derisinde kalan şampuan kalıntıları, abartılı jöle ya da saç spreyi kullanımı, yüksek ısıyla saç kurutmak, soğuk hava, sürekli dar şapkalar kullanmak, yetersiz saç yıkamak ve stresin etkisiyle artabilir. Kepek, mevsime bağlı olarak da varlık gösteren bir problemdir. En çok yağmurlu havalarda ortaya çıkıp, yazın kabuğuna çekilmektedir.

Kepek sorunu nasıl ortadan kaldırılabilir?

Yoğun problem yaşanmayan durumlarda, kepeği, düzenli kullanılan kepek şampuanıyla kontrol altında tutmak mümkündür. Şampuan sonrası saçın çok iyi durulanması gerekir. Kepek problemi olan kişide saç derisi dışında kaş, şakak, alın gibi bölgelerde kızarıklıkla birlikte oluşan kepeğimsi döküntüler varsa, bu kişinin kepekten ayrı bir problemi olabileceğinden doktora başvurması doğru olur. Kepeğin oluşmasına imkan sağlayacak yararsız karbonhidrat ve yağ asitlerine karşı B vitamini tüketilmelidir.

Saçınızı Sık Yıkamaya Çalışın

Saçınızı sık yıkayın! Genel kanının aksine saçı sık sık yıkamak kepek oluşumunu artırmaz. Öncelikle kepeğe karşı etkili bir şampuan edinerek işe başlayın. Eğer 6 yıkamadan sonra sorun tekrar boy gösteriyorsa, kepeklerin çoğalmasını ve kafa derisinin kabarmasını beklemeden tekrar yıkayın. Ortalama 5 gün içerisinde toplamda 3-4 kez yıkanan saç derisi tamamen temizlenmiş olur. Eğer bu yöntem etkili olmadıysa dermatoloji uzmanına başvurun. Düzenli ve yeterli uyuyun. Vücut direncinin azalması, kepek oluşumunu çoğaltan etkenlerin başında gelir. Güneşe şapka ya da bandana kullanmadan çıkın. Eğer güneşlenme olanağınız yoksa bir ısı lambası bulup 5’er saniyelik aralıklarla başınızın etrafında döndürün. Böylece kafa derinizi kepeklerden arındırma yolunda büyük bir adım atmış olursunuz.

Kepeğe karşı en etkili ilaç uyku!

Saçlarınıza dadanan kepeklere karşı bir türlü çözüm bulamıyorsanız, uzmanların ilginç önerisine kulak verin ve ilaç kullanmak yerine iyi bir uyku çekmeyi deneyin.

Kadınlar kadar erkeklerin de mevsim dönüşümlerinde en sık karşılaştıkları sorunlar arasında kepek problemi yer alıyor. Kepeğin kaşındırıcı, sıkıntı verici ve çoğunlukla dönemsel olduğunu söyleyen Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ahmet Arpacı, uykunuzu düzene sokarak bu sorunu çözebileceğinizi söyledi. Arpacı tedavi yöntemleri hakkındaki sorularımızı da yanıtladı…

Kepeğe Karşı Alınacak Önlemler?

İnsan derisi sürekli yenilenir, sertleşen deri hücresi atılır ve yerine yeni hücreler göreve başlar. Deri hücreleri 4 haftada bir yenilenir. Şayet bazı faktörler bu hücre yenilenmesini hızlandırırsa ortaya kepek çıkar. Kepek sayıları 1000?e varan baş derisi hücrelerinin birbirine yapışması ile ortaya çıkar. Kepeğin saçlar ve gömlek üzerindeki görünümü ise belidir. Kepeklenmenin Sebepleri Stres, hormon anormallikleri, yanlış beslenme, yanlış şampuan kullanma vb. faktörlerdir. Birleşiminde izopropilalkol içeren şampuan, jöle (stiling) ve saç spreyleri baş derisini kurutur. Böylece deri hücreleri aşırı çoğalır ve kepek oluşur. Kepek ve Mantarlar Baş derisinin kepeklenmesi mantarlar için, özelliklede maya mantarları için ideal bir beslenme alanı oluşturur. Mantarların derinin üst tabakasına yerleşmesi iltihaplanmaya sebep olur ve buda kaşıntıya, kaşıntıda mantarlar daha geniş bir alana yayılır. Mantarların yayılması stres, alkol kullanımı, beyaz unlu ve şekerli besinler nedeniyle immün sistemi zayıflar. Böylece mikroplarla mücadele zorlaşır.

Kepeğe karşı kullanılan şampuanlar

Kepeğe karşı sürekli anti kepek şampuanı kulanmak iyi değildir, çünkü anti kepek şampuanı mantar ve bakterileri öldürücü özel bir antiseptik (mikropları öldürücü) içerir. Bu ise zamanla baş derisini tahriş eder. Anti kepek şampuanları kepeği önlemez, sadece kaşıntıyı hafifletir. Öko-testin Almanya”da yaptığı araştırmalarda bu tür şampuanların 30?a varan zararlı madde içerdikleri tespit edilmiştir. Bu nedenle en ideali Aloe Vera Esenz Jel, Tahitian Noni, ısırgan otu, akhuş, biberiye ve jojoba gibi şifalı bitkilerden elde edilen şampuanlar kullanılmalıdır. Anti kepek şampuanları en fazla 4 hafta kullanılmalıdır, şayet herhangi bir düzelme görülmezse o zaman doktora görünmek gerekir. Kafa derisi tahriş olmuşsa, uzun süre bebek şampuanı kulanmak iyi gelir.

Kepeğe karşı tedbirler

 1. Saçları sıcak yıkama ve kurutma iyi değildir.
 2. Baş derisini kurutucu şampuan kulanılmamalıdır.
 3. Baş derisini sıcak şekilde tutacak şapka ve terlik kullanılmamalıdır.
 4. Çok sert taranmamalı
 5. Yağlı besinlerden uzak durulmalı
 6. Tarak veya fırçayı her gün yıkamak gerekir.
 7. Siyah çay ve kahve yerine şifalı bitki çayları içilmelidir.
Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl Buldular?

kepek neden olur, kepek neden olusur, sacta kepek neden olur, kulak kepeklenmesi, kulakta kepeklenme, saçta kepek neden oluşur, kepeğe karşı önlemler, kaşlarda kepeklenme neden olur, kaşlarda kepeklenme, saçlarda kepek neden olur

8 Yorum yapıldı

 • Cevapla
  ibrahim ertem
  06 Eylül 2012

  Eczanede satilan ZETIOn diye bir şampuan var.onun kullandıktan sonra geciyor.Hiç kepek kalmiyor.tavsiye ederim

 • Cevapla
  gül
  05 Temmuz 2012

  Benim saçımda yıllardır kepek yoktu şimdi yine kepek çıktı şu anda az görünüyor ama daha da artacak diye korkuyorum şampuanımı değiştirdim onun yerine onarıcı bakımlı bir şampuan aldım kepeğe karşı bir etkisi yok ama. Bir de yazın ortasında çıktı nasıl bir şeyse

 • Cevapla
  meltem
  26 Mayıs 2012

  selam..benim bi tane müjgan ablam var onunda kepekçok var saçında lütfen yardımcı olun inşallah bnları uyguladıında geçer diyeeee umuyorummmmmmmmmmmmmmm sağolunnnnnnnnnnnn:)))))

 • Cevapla
  23 Nisan 2012

  BENDEDE VAR BÜYÜK KÜÇÜK ORTANCA HEPSİNDEN KARIŞIK BIKTIIIM 🙁
  TARİH : 23 NİSAN PAZARTESİ 2012 SAAT:14:53
  BYEEEEE ! :*

 • Cevapla
  17 Aralık 2011

  benim kaşımda çok kepeklenme oluyor neden

 • Cevapla
  Ayşenur
  10 Ekim 2011

  inşallah bu tedbirleri yerine getircem ve bu kpekten kurtulcam.saçıma çok önem verdğm içn kepeğe gcık oluorum !

 • Cevapla
  memet
  29 Mayıs 2011

  koklklka

 • Cevapla
  25 Mart 2011

  denizez

ins { background: transparent; text-decoration: none; }