August 26, 2016

Sponsorlu Bağlantılar

Kendini Beğenme Hastalığı – Kendini Beğenme Hastalığı Belirtileri…Kendini Beğenme Hastalığı nedenleri? Çoğunlukla kadınlarda görülen bu hastalık insanı çok farklı durumlara sokabilir. Kendini beğenme hastalığın da hafife alınacak sebepler yoktur.Kendini Beğenme Hastalığının Belirtileri Ne Olabilir?

Kendini Beğenme Hastalığı

“Kendini beğenmeme hastalığı” olarak da bilinen “dismorfofobi”nin nedenlerini araştıran bilimadamları, bu kişilerin aynalara düşman olmasının asıl sebebinin, beyinlerinde özellikle kendi görüntülerini algılama sürecinde ortaya çıkan birtakım anomaliler olabileceğini ortaya koydu. Los Angeles’daki Kaliforniya Üniversitesine bağlı David Geffen Tıp Okulundan bir grup bilimadamı, kişinin yaşamını her yönden olumsuz etkileyen, hatta onu intihara kadar sürükleyen bu hastalığa yakalananların beyinlerinde özellikle kendi görüntülerini işleme sürecinde bir takım anomaliler olduğunu gözlemledi. “Archives of General Psychiatry”de yayımlanan araştırmayı yürüten uzmanlar, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme yöntemiyle beyin faaliyetlerini izledikleri 17 dismorfofobik hastayla 17 sağlıklı kişiye kend iresimleriyle birlikte ünlü bir aktörün fotoğrafını gösterdiler. Dismorfofobi hastalarının beyinlerinin görüntü merkezlerindeki nöronların, özellikle bireyin kendi görüntüsünü algılama sürecinde alışılmadık bir şekilde harekete geçtiğini saptayan bilim adamları, bu kişilerin, davranışları kontrol etmeye yardımcı olan “frontostriatal sistemlerinde” de bir takım anomaliler olduğunu tespit etti.

Araştırma sonuçlarının bu rahatsızlığın genetiğine ışık tuttuğunu belirten uzmanlar, bu sinirsel bozuklukların doğuştan olup olmadığının ise araştırılması gerektiğine dikkati çekti.

Kendini Beğenme Hastalağı Belirtileri

Toplumda kendini aşırı derecede sevme ve beğenme olarak bilinen narsizmin gelecekte önemli bir hastalık riski oluşturabileceğini söyledi.

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Genel Başkanı Dr. Cem Keçe narsizmin aslında kişinin çocuklukta anne ve babasından göremediği sevgi ve ilgiyi başkalarından alabilmek için sürekli bir değerli olma beğenilme ilgi görme çabası içinde olması olduğunu ifade etti.

Narsistik kişilik bozukluğu olan kişilerin başkalarının düşünce ve isteklerine gerekli ilgiyi gösteremediklerini ifade eden Keçe onlar için her zaman kendilerinin önemli olduğunu dile getirdi.

HEP TAKDİR BEKLİYORLAR

Bu tür kişilerin plan ve hedeflerine ulaşamadıklarında ya da bekledikleri ilgiyi göremediklerinde yıkıma uğrayabildiklerine dikkati çeken Keçe şöyle devam etti:

“Üstünlük duygusu beğenilme gereksinimi hayranlık beklentisi ve empati yapamama narsistik kişilik bozukluğunun temel özelliklerindendir. Narsistler genellikle insanların takdirini onayını sevgisini beğenisini ve hayranlığını kazanmanın peşinde koşarlar yürekten ve derinden sevemezler ya da üzüntü duyamazlar. Dışarıdan soğuk mesafeli kibirli kendini beğenmiş ve çekici görünen narsist kişinin bu görüntüsünün altında aslında ekşinmeye karşı aşırı derecede duyarlı kırılgan kendine güveninde ve kendine verdiği değerde eksiklikler bulunan bir yapı vardır.”
Narsistik kişilik bozukluğu tanısı konulan kişilerin yüzde 80’inin erkek olduğunu ifade eden Keçe narsist kişilerin genellikle derin bir boşluk duygusu can sıkıntısı iç daralması hayattan keyif alamama anlamsızlık ve umutsuzluk şikayetleriyle sağlık kurumlarına başvurduklarını ve cinsel hayatlarında da sorun yaşayabildiklerini söyledi.

“ANNE BABAYA ÖNEMLİ SORUMLULUK DÜŞÜYOR”

Belli düzeyde narsizmin her insanın içinde bulunduğunu kendini beğenmenin ve değerli bulmanın kişinin iş ve sosyal başarısı için bir güdüleyici olduğunu da söyleyen Keçe kendini beğenme ve değerli bulma belli bir düzeyin üzerindeyse aslında temelinde kişi değersizliğiyle yüzleşmekten kaçıyorsa o zaman sorun olduğunun tespit edildiğini dile getirdi.

0-3 YAŞA DİKKAT

Keçe “İnsanın kişiliğinin temeli 0-3 yaş döneminde atılır. Çocuk 3 yaşına kadar ne yaşıyorsa anneden ve babadan neler öğreniyorsa annenin ve babanın davranışlarından nasıl etkileniyorsa hayatının geri kalanını da bu öğrendikleri üzerine inşa eder. Çocuğun anne-baba ilgisinden yoksun olması kadar ihtiyaçlarının fazlaca doyurulması da ileride narsistik bir yapı geliştirmesine neden olabilir” dedi.

Dernek olarak anne-baba eğitimlerini çok önemsediklerini belirten Dr. Keçe “Anne-baba olmak ve bir insanı yetiştirmek kolay bir sorumluluk değildir. Bu sorumluluğun en iyi şekilde yerine getirilebilmesi anne-baba olmayı düşünen çiftlerin de bir eğitimden geçirilmesi gerektiğini savunuyoruz. Böylece ruhen daha sağlıklı nesiller yetişeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl Buldular?

kendini beğenme hastalığı, kendini aşırı beğenme hastalığı, kendini beğenmek, KENDİNİ BEĞENME, narsizm belirtileri, kendini beğenme hastalığı nedir, kendini sevmek hastalığı, kendini çok seven beğenen kişiler, kendini cokbegenme, kendini cok beyenme hastalikmi

İlk Yorumu Siz Yapın