October 22, 2021


Ekran çözünürlüğü ayarlama ve değiştirme için yardımcı program

Custom Resolution Utility, özel ekran çözünürlüğü eklemenizi sağlayan, Microsoft Windows aygıtları için taşınabilir bir ücretsiz programdır. Program uzmanlaşmış bir araçtır ve muhtemelen çoğu Windows kullanıcısı için böyle programa ihtiyaç yoktur. Çünkü, Windows çözünürlük ayarları çoğu kullanıcı için yeterlidir. Ancak, daha geniş ölçüde ekran çözünürlük ayarlamaları yapmak isterseniz bu program yardımcı olacaktır.

Bu yardımcı program ile ilk olarak çözünürlüğün Hz değerini her zamanki 60 Hz’in üzerinde yükseltme yapabilirsiniz. İkincisi, AMD Freesync resmen desteklenmeyen görüntüleme portlarında çalışabilir. Bunun için muhtemelen daha fazla uygulama vardır ve eğer bu konuda bilginiz varsa yorum bölümünde bizler için bildirebilirsiniz.

Not: Programı kullanmadan önce sisteminizin yedeklemesini veya kurtarma seçeneklerinizi doğru bir şekilde ayarlamanız önerilir. Artık desteklenmeyen bir çözünürlük ayarlarsanız monitörünüzün boş olmasına neden olabilir; böylece PC ile artık etkileşim kuramazsınız.

Custom Resolution Utility

Önce temel bilgiler. Custom Resolution Utility, Windows Vista ve Windows’un daha yeni sürümleri için kullanılabilir. Bu program, AMD ve Nvidia grafik kartlarıyla ve yalnızca değiştirilebilir Intel grafikleri olan bazı dizüstü bilgisayarlarla çalışıyor.

Custom Resolution Monitor, monitör çözünürlüğünü sisteme ekler. Bu, GPU ölçeklendirmenin etkinleştirilmesi ve daha yüksek çözünürlüklerin ölçeklendirilmemesi koşuluyla daha düşük çözünürlüklerin ölçeklendirilmesi anlamına gelir. Yalnız şunu da hatırlatmamız gerekir, bilgisayarınızın desteklediği ekran çözünürlükleri arasında değiştirme yapabilirsiniz, daha yüksek bir düzeye ayarlamak için kullanamazsınız.

Programı aşağıdaki indirme bağlantısından indirdikten sonra arşivden çıkarın ve Custom Resolution Monitor çalıştırın. Program açıldığında monitör hakkında bilgileri görüntüler. Programı çalıştırdığınız bilgisayara birden fazla monitör bağlıysa, monitörleri en üstte değiştirebilirsiniz. Yazılım sade bir arayüze sahiptir. Arayüzün sağ tarafında ayrıntılı ve standart çözünürlükleri, sol tarafında belirlenmiş çözünürlükleri listeler. Ayrıntılı çözünürlükler, özel çözünürlük eklemenin en iyi yoludur.

İlk ayrıntılı çözümleme listesi yerli çözünürlük olarak kabul edilir. Gerekli olmadıkça, başka bir çözümü kaldırabilirsiniz. Yeni bir çözünürlük eklemek için “add” düğmesine basın. Bu, birçok parametreyi listeleyen yeni bir ekran açar. Doğru parametrelerin ayarlanması konusunda size yardımcı olan dört otomatik moda geçebilirsiniz (sorunlardan kaçınmak için ekran tarafından desteklenen parametreler).

Standart çözünürlükler çoğunlukla CRT monitörleri için ve LCD monitörlere daha düşük çözünürlükler eklemek için kullanışlıdır. Program üreticisi yerel çözünürlüğü standart bir çözünürlük olarak eklememeniz gerektiğini not ediyor. AMD ve ATI, açılan listede standart çözünürlükleri destekliyor; Sürücü tarafından diğer çözünürlükler göz ardı edilir. Öte yandan Nvidia kartları maksimum 8 standart çözünürlüğü destekler.

Hemen indir

2011 Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunu.

İlk Yorumu Siz Yapın

"Windows PC için Özel Ekran Çözünürlüğü Ayarlama Programı" İle İlgili Yorum yapın

DMCA.com Protection Status