February 28, 2017


Sponsorlu Bağlantılar

Türk Mitoloji Ansiklopedisi – PDF

Okumakta olacağınız ansiklopedik sözlüğün mutlaka paylaşılması okuyuculardan istenmektedir. Çünkü yapıttan hiçbir gelir sağlanmadığı gibi, tanıtımı da okuyucuların duyarlılığına bırakılmıştır. Bu istek karşılanmadığında bu durum vicdâni bir hak ihlâli olacaktır.

Bu kitabın içeriğinin oluşturulması ve yazılması için piyasada satılan her kitap kadar, hattâ belki de çok daha fazla araştırma ve inceleme yapılmış, zaman ve emek harcanmıştır. Ayrıca yapıtın konusu, özellikle dilbilimsel ve halk kültürüne yönelik bir altyapıyı zorunlu kıldığı için, yeterince geniş bir bilgi birikimi gerektirmekte olup, bu durum uzun yıllara yayılan yorucu bir çabayı da beraberinde getirmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak, ülkemizde belirli bir düzeyde tekelleşmiş konumda bulunan yayıncılık sektörü içerisinde yazarın kitabı bastırabilmesi mümkün gözükmemektedir, çünkü “tanıdığın biri olacak” veya “arkanda sana sâhip çıkan bir çevre bulunacak” şeklinde özetlenebilecek olan referans(!) Odaklı yaklaşımlar her alanda olduğu gibi burada da kendisini açıkça ortaya koymaktadır. Ve maalesef yapıtın kalitesi, harcanan zaman hiç dikkate alınmamaktadır bile. En ufak bir inceleme dâhi yapılmadan büyük bir hızla geri çevrilmektedir. Çünkü konuya yalnızca kâr amaçlı bakılmaktadır.

Oysaki örneğin bu yapıt Wikipedia-Türk (Vikipedi) tarafından 500’den fazla maddede kaynak olarak gösterilmektedir ki, bu sayıya ulaşabilen çok az sayıda kitap mevcuttur. Üstelik yalnız Türkiyede değil, diğer Türk Cumhuriyetlerinde de ilgi görmektedir. Meselâ Wikipedia- Azerbaycan (Vikipediya) ise 400 maddeyi Azericeye çevirerek kaynak göstermektedir. Turuz, Türklib gibi uluslararası Türkoloji sitelerinde de paylaşımı yapılmakta ve bazı türkoloji bölümlerinde kaynak kitap olarak kullanılmaktadır.

WikiProject (VikiProje) kapsamında yaklaşık iki yıl süren yoğun bir çalışmanın sonucunda hazırlanan Türk Söylence Sözlüğü adlı eser açık kaynak olarak Wikiupload’a yüklenmiştir. Bu eserdeki maddelerin tamamına yakın bir kısmı Türk Mitolojisi alanındaki boşluğu gidermek üzere Wikipedi (Vikipedi)’de ilgili kategoriye kaydedilmiştir. Bu maddelerin sayısı 500’ün üzerindedir ve 450’den fazlası Wikipedi Azeri tarafından Azericeye çevrilerek “Türk Mifologiyası” kategorisine yüklemeleri yapılmıştır.

Bu maddeler daha sonra bir Ansiklopedi hâline getirilmiş ve Wikipedi politikaları gereği ortak kullanıma ve serbest paylaşıma açılmıştır. Yapıttan hiçbir gelir sağlanmadığı gibi, paylaşım dışında başka hiçbir bedel de okuyuculardan talep edilmemektedir. Yapıtın Azerice versiyonu da hazırlık aşamasındadır.

Ansiklopedinin görsel unsurlarla desteklenen resimli sürümünün yanında, daha küçük boyutlu resimsiz sürümü de bulunmaktadır ve ortak kullanıma açılmıştır. Bu versiyonların tamamı incelenebilir, online olarak okunabilir, indirilebilir ve serbestçe paylaşılabilir. Kaynak göstermek kaydıyla her tür alıntı istenilen uzunlukta gerçekleştirilebilir.

Not: PDF dosyası olduğu için Adobe Reader programının sisteminizde yüklü olması gerekir.

Boyutu: 30,56 Mb

Lisans: Ücretsiz

Dil: Türkçe

Hemen indir

Sponsorlu Bağlantılar

2011 Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunu.

İlk Yorumu Siz Yapın

"Türk Mitoloji Ansiklopedisi İndir" İle İlgili Yorum yapın

DMCA.com Protection Status