March 28, 2017


Sponsorlu Bağlantılar

Adobe DNG Converter: Dijital kamera formatı olan Camera RAW dan DNG ye dönüştürme yapmayı sağlayan ücretsiz DNG dönüştürücüdür.

Bu güncelleştirme, Adobe DNG Converter 8.3 içerir.

Adobe DNG Converter kolayca fotoğraf makinesine özgü RAW dosyalarını, DNG formatına dönüştürmeyi sağlayan ücretsiz bir yardımcı programdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Camera RAW Nedir?

Adobe Photoshop yazılımındaki Camera raw dosya dönüştürücü işlevi, önde gelen pek çok profesyonel ve orta sınıf dijital kameralarla üretilen raw görüntü formatlarına hızla ve kolayca erişebilmenizi sağlar. Bu “dijital negatifler” ile çalışarak, orijinal raw dosyalarını korur ve daha fazla sanatsal kontrol ve esneklik sayesinde her zaman istediğiniz sonuçları elde edersiniz.

Adobe Camera Raw eklentisi, piyasaya sürüldüğü Şubat 2003 tarihinden itibaren profesyonel fotoğrafçıların mutlaka sahip olması gereken araçlardan biri haline geldi. Daha fazla sayıda fotoğraf makinesini desteklemesi ve daha fazla özelliğe sahip olması için sık sık güncellenen bu güçlü eklenti, Adobe Photoshop CS6′nın bir parçası olarak satın alınabilir. Adobe Photoshop Lightroom® yazılımı, Camera Raw eklentisinde bulunan güçlü raw dosyası işleme teknolojisinin aynısını temel almaktadır.

Digital Negative (DNG) Nedir?

Dijital camera raw bilgileri için genel arşiv formatı

Raw dosya formatları, yaratıcı profesyonellere daha fazla yaratıcılık kontrolü sağladığı için dijital fotoğrafçılık iş akışlarında son derece yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak fotoğraf makineleri, teknik özellikleri açıkça belirtilmeyen birçok farklı raw formatı kullanabildiği için her raw dosyası çoğu yazılım uygulaması tarafından okunamayabilir. Sonuç olarak, bu özel raw dosyalarının uzun vadeli arşiv çözümü olarak kullanılması risklidir. Bu dosyaları karmaşık iş akışları arasında paylaşmak ise daha bile sorunlu olabilir.

Bu sorunun çözümü, dijital fotoğraf makineleri tarafından oluşturulan raw dosyalar için genel kullanıma açık bir arşiv formatı olan Digital Negative (DNG) formatıdır. Her bir fotoğraf makinesi modeli tarafından oluşturulan raw dosyalarının açık bir standardının bulunmamasına çözüm getiren DNG, fotoğrafçıların dosyalarına gelecekte de erişebilmelerini sağlar.

Desteklenen Kamera Modelleri

Adobe DNG Converter programı dijital yüzlerce kamera modellerini destekler. Aşağıda bazı kamera modelleri verilmiştir. Desteklenen tüm kamera modellerini görmek için tıklayın.

Canon kameraları; Canon EOS 6D, Canon PowerShot G15, Canon PowerShot SX50 HS, Canon PowerShot S110

Casio kameraları; Casio Exilim EX-ZR1000, Casio Exilim EX-FC300S

Leica kameraları; Leica M-E

Nikon kameraları; Nikon 1 V2, Nikon D5200, Nikon D600

Olympus kameraları; Olympus PEN E-PL5, Olympus PEN E-PM2, Olympus STYLUS XZ-2 iHS

Panasonic kameraları; Panasonic DMC-GH3

Pentax kameraları; Pentax K-5 II, Pentax K-5 IIs, Pentax Q10

Sony kameraları; Sony DSC-RX1, Sony NEX-VG30, Sony NEX-VG900

Adobe DNG Converter

Adobe DNG Converter, Windows XP Service Pack 2 (SP2), Windows Vista Service Pack 2, Windows 7, Windows 8 işletim sistemleri ile uyumludur.

Boyutu: 154.28 MB

Lisans: Ücretsiz

Dil: İngilizce

Hemen indir

Sponsorlu Bağlantılar

2011 Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunu.

İlk Yorumu Siz Yapın

"Adobe DNG Converter 8.3 İndir" İle İlgili Yorum yapın

DMCA.com Protection Status